Nuori, toteuta yritysideasi nuorisorahalla!

27.04.2018

Nuorisorahasto - Tukea Tunturi-Lapin nuorten toimiin

Leader Tunturi-Lappi ry (LTL ry) on perustanut nuorisorahaston, josta Tunturi-Lapin nuoret yrittäjät (NY, 4H) sekä nuorten ryhmät voivat hakea tukea pienille projekteilleen. Tavoitteena on tukea Tunturi-Lapin nuorten uutta toimintaa ja tutustuttaa nuoret kehittämistyöhön ja hankkeisiin.

Rahasto on perustettu yksityiseltä taholta saadun lahjoituksen avulla. Rahastoa pyritään kasvattamaan Leader Tunturi-Lappi ry:n varainkeruulla. Varat ohjataan lyhentämättöminä alueen nuorten haettavaksi.

Leader Tunturi-Lappi ry on yksi Manner-Suomen 54:sta Leader-ryhmästä, jonka toimialuetta on Tunturi-Lappi (Enontekiö, Kittilä, Kolari ja Muonio). Leader on pieni, ketterä ruohonjuuritason toimija, jonka tarkoitus on kehittää, rahoittaa, tukea ja ohjata alueen pieniä toimijoita, yrityksiä, yhdistyksiä omaehtoiseen kotiseudun kehittämiseen, jotta alueella olisi hyvä olla, elää ja yrittää myös tulevaisuudessa.

Mihin tukea saa?

 • Nuorisorahaa myönnetään projektille, jossa nuorten rooli on aktiivinen. Projektin tulee olla nuorten suunnittelema, toteuttama ja arvioima.
 • Teema on vapaa.
 • Projektin tulee olla konkreettinen ja toteutettavissa.
 • Projektille katsotaan eduksi, jos se tehdään yhteistyössä muiden paikallisten tahojen kanssa, toiminnasta on mahdollista tulla pysyvää ja se sopii myös muille nuorten ryhmille.

Kuka voi hakea?

 • Nuorisorahaa voi hakea nuorten ryhmä, jossa on vähintään kolme 11–25-vuotiasta henkilöä.
 • Nuori yrittäjä (alle 25v) voi hakea tukea myös yksin tai yhdessä toisen yrittäjän kanssa (NY, 4H tms.).
 • Projekti tulee toteuttaa Leader Tunturi-Lappi ry:n toiminta-alueella (Enontekiö, Kittilä, Kolari, Muonio).

Kuinka paljon voi hakea rahaa?

 • Nuorisorahan suuruus on 50–500 euroa/projekti.
 • Nuoren yrittäjän (NY,4H tms.) hakiessa rahastosta tukea, voidaan summasta poiketa tapauskohtaisesti.

Milloin voi hakea ja koska rahan saa?

 • Jatkuva hakuaika.
 • Päätös nuorisorahan myöntämisestä ilmoitetaan hakijalle kuukauden kuluessa.

Miten rahaa haetaan ja mihin se käytetään?

 • Nuorisorahaa voi hakea osoitteessa www.leadertunturilappi.fi lukemalla säännöt, täyttämällä hakemuslomakkeen ja toimittamalla sen liitteineen yhdistyksen toimistoon sähköpostitse info@kktm.fi.
 • Nuorisorahan käyttö:
  • Raha käytetään projektiin, johon se on haettu.
  • Nuorisorahaa ei voi hakea palkkoihin eikä päivärahoihin.
  • Kalustehankinnoissa (esim. yhteiset harrastusvälineet) hakijan on annettava etukäteen selvitys siitä, missä hankintoja säilytetään, miten niiden yhteiskäyttö onnistuu sekä kuka tai ketkä vastaavat niiden kunnossapidosta.
  • Nuorisorahaa ei myönnetä vakiintuneeseen toimintaan tai toimintaan ja kalustoon, joka kuuluu oppilaitoksen, kunnan, yhdistyksen, seuran tai muun organisaation rahoitettavaksi.
  • Toiminnan tulee olla päihteetöntä.
  • Leader Tunturi-Lappi ry varaa itselleen täyden oikeuden hyväksyä tai hylätä nuorisorahahakemuksen.

Jos suunnitelma onkin yli 500 euroa?

LTL ry tukee pieniä toimijoita, uusia pieniä yrittäjiä, yhdistyksiä ja nuoria alueellaan. Hankkeen ollessa suurempi kuin määrätty maksimisumma 500 euroa, voi hakija keskustella Leader Tunturi-Lappi ry:n henkilökunnan kanssa muista vaihtoehdoista.

Lisätietoja antavat Nina-Maria Möykkynen, 040 579 0629 ja Salla Saariniemi, 0400 628 183 tai sähköpostilla: etunimi.sukunimi@kktm.fi

 • Vuoden paras nuorisorahaprojekti palkitaan LTL ry:n hallituksen toimesta kerran vuodessa.
 • Rahastosta voidaan tulevaisuudessa jakaa myös stipendejä hallituksen katsomilla kriteereillä.

Leader Tunturi-Lappi ry pilotoi kokonaisuutta alueellaan vuoden 2018 ja tarkentaa kokemuksiin perustuen hakuohjeistusta, sääntöjä ja käytäntöjä tarvittaessa. Lue lisää nuorisorahastosta Leader Tunturi Lappi ry:n verkkosivuilta.